Drukarnia offsetowa

calendar-2626675_960_720Rodzaje druku

Wielu potencjalnych klientów nie orientuje się w ofertach drukarni. Skomplikowane pojęcia, duży wybór i zróżnicowany wachlarz cen może przyprawić o zawrót głowy.
Warto zdać sobie sprawę z tego, jaki rodzaj usługi jest nam potrzebny, jakim czasem dysponujemy i jak duże chcemy złożyć zamówienie. Istotna jest też jakość druku i satysfakcjonujący efekt.
Druk można podzielić na cyfrowy, fleksograficzny i offsetowy.
Drukarnie cyfrowe dysponują maszynami, które rozprowadzają toner po papierze metodą elektrostatyczną, w formie proszku. Jest to technika szybka, ale jednocześnie przeznaczona dla niewielkich formatów.
Druk fleksograficzny to metoda druku wypukłego. Wykorzystywane są w niej elastyczne formy.
Drukarnia offsetowa może zaproponować druk najwyższej jakości. Jego jedyną wadą jest dłuższy czas oczekiwania. Poza tym jest on jednak tani, a końcowy efekt jest najlepszy. W przeciwieństwie do druku cyfrowego pozwala on na drukowanie również na dużych formatach. Stosowany jest w produkcji dużych nakładów, na przykład gazet, czasopism, kalendarzy, ulotek czy plakatów.
Decyzja dotycząca wyboru najlepszego możliwego druku zależy zatem od tego, co lub w jakim nakładzie chcemy wydrukować. Aktualnie większość drukarni dysponuje maszynami pozwalającymi na wykonanie każdego rodzaju druku, więc nie musimy się decydować na usługi jednej konkretnej drukarni.